Release Date: 16 Jul, 2025
90% SPEC SCORE
$217
The Motorola Moto G96 comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Long-lasting 5500... Read More
Motorola Moto G96 Key Features
Display
6.67 inches (1080x2400 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2
OS
Android 15
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5500mAh
Wired, 30W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Motorola Moto G96 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~90.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | P-OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 1600 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 710 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, 119˚ (ultrawide), 1.12µm, AF, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | 30W Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| Software Updates | up to 1 major Android upgrade |
Design
| Dimensions | 161.9 x 73.3 x 7.9 mm (6.37 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 178g |
| Color Options | Pantone Greener Pastures, Pantone Cattleya Orchid, Pantone Dresden Blue, Pantone Ashleigh Blue |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame silicone polymer back (eco leather) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 5 7 8 18 19 20 26 28 32 38 40 41 42 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


















































































































