Upcoming
Release Date: 23 Oct, 2024
81% SPEC SCORE
$155
The upcoming HMD Aura 2 will come with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.56-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
HMD Aura 2 Key Features
Display
6.56 inches (900x1600 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
13+0.08 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Unisoc T603
OS
Android 14
Ram & Storage
4GB + 64GB
Battery
5000mAh
Fast Charging, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
HMD Aura 2 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.56 inches (~90% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS Screen |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 280 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T603 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 13 MP, (Wide Angle) |
| Secondary | 0.08 MP, Auxiliary lens |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.4 |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































