Release Date: 02 Mar, 2023
79% SPEC SCORE
$172
The Allview Soul X10 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.52-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Decent 4100 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Allview Soul X10 Key Features
Display
6.52 inches (720x1600 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
48+2 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio P22 MT6762
OS
Android 13
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
4100mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Allview Soul X10 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.52 inches |
| Display Type | TFT IPS |
| PPI | 269 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio P22 MT6762 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 48 MP Aperture size: f/2.0 |
| Secondary | 2 MP |
| Tertiary | Aperture size: VGA |
| Video Recording | 1080p |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP Aperture size: f/2.2 |
Battery
| Battery Capacity | 4100mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 164.16 x 76 x 8.9 mm (6.46 x 2.99 x 0.35 in) |
| Weight | 185.5g |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity sensor , Light sensor , Fingerprint sensor |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































