82% SPEC SCORE
$323
The Allview Soul X8 Pro comes with Android 9, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.52-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Average 4000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at... Read More
Allview Soul X8 Pro Key Features
Display
6.52 inches (1080x2340 pixels) FHD
Camera
64+16+8+5 MP (Quad Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Helio P22 MT6762
OS
Android 9
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
4000mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Allview Soul X8 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.52 inches |
| Display Type | TFT IPS |
| PPI | 396 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio P22 MT6762 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 64 MP, PDAF Aperture size: f/2.0 |
| Secondary | 16 MP, AF Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 8 MP, PDAF Aperture size: F/1.89 |
| Quaternary | 5 MP Aperture size: F/1.89 |
| Video Recording | 2160p |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 9 |
Design
| Dimensions | 164.9 x 76.7 x 8.65 mm (6.49 x 3.02 x 0.34 in) |
| Weight | 205g |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity sensor , Light sensor , Fingerprint sensor , Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































