Rumored
89% SPEC SCORE
$239
The Lava Agni 2S will come with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 5000 mAh battery life, you can stay... Read More
Lava Agni 2S Key Features
Display
6.78 inches (1080x2460 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50+50 MP (Quad Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7050
OS
Android 13
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 80W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Lava Agni 2S Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches (~93.65% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 396 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7050 |
| CPU | Mali 2.6 GHz |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G68 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle), 1.0µm, (1/1.55") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, (Ultra Wide) |
| Tertiary | 50 MP, (Macro) Aperture size: f/2.4 |
| Quaternary | 50 MP, (Depth Sensor) with autofocus Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR, Night, Portrait, Panorama, Slow Motion, Intelligent Scanning |
| Video Recording | 2160p @ 30 fps UHD 1080p @ 30 fps FHD |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide Angle) with Screen Flash Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 80W Fast Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Color Options | Blue |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | 802.11a/b/g/n/ac/ax Wi-Fi6 |
| Bluetooth | v5.2, A2DP, LE |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0, USB on-the-go, USB Charging |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Gyroscope, Magnetometer, Ambient Light |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































