Release Date: 09 Oct, 2024
86% SPEC SCORE
$284
The Lava Agni 3 5G comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 5000 mAh battery... Read More
Lava Agni 3 5G Key Features
Display
6.78 inches (1200x2652 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+8 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7300X
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 66W, 50% in 19 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Lava Agni 3 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111.4 cm² (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 429 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1200 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7300X |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 2.0µm, PDAF, (1/1.55") Focal length: 2.0µm |
| Secondary | 8 MP, (telephoto), 1.0µm, PDAF Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 8 MP, 112 (ultrawide) |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 66W, 50% in 19 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 163.7 x 75.5 x 8.8 mm (6.44 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight | 212g |
| Color Options | Heather Glass, Pristine Glass |
| Water & Dust Resistance | dust and water resistant |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | B1 B3 B5 B7 B8 B20 B28 B38 B40 B41 |
| 5G bands | 5G n1 n2 n3 n5 n7 n8 n20 n28 n38 n40 n41 n66 n77 n78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, Beidou, NavIC |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, Face Unlock |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























