Release Date: 25 Nov, 2025
85% SPEC SCORE
$280
The Lava Agni 4 comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay... Read More
Lava Agni 4 Key Features
Display
6.67 inches (1220x2712 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8350
OS
Android 15
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Wired, 66W, 50% in 19 min, 100% in 51 min
Data Updated on: 01 May, 2026
Lava Agni 4 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~88.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 446 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2400 nits (peak) |
| HDR | HDR |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8350 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G615 MC6 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.55") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, 112˚ (ultrawide) |
| Features | Dual-LED Flash, HDR, Panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (wide), 0.64µm Focal length: 0.64µm |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 66W, 50% in 19 min, 100% in 51 min Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| Software Updates | up to 3 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 160.7 x 75.3 x 8.6 mm (6.33 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight | 208g |
| Color Options | Phantom Black, Lunar Mist |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























