Popular
Release Date: 18 Feb, 2025
89% SPEC SCORE
$276
The Realme P3 Pro 5G comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.83-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power... Read More
Realme P3 Pro 5G Key Features
Display
6.83 inches (1272x2800 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+21 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3
OS
Android 15
Realme UI 6.0
Ram & Storage
8GB + 128GB
12GB + 256GB
Battery
6000mAh
Fast Charging, 80W, (SUPERVOOC Charge)
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Realme P3 Pro 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.83 inches (~93.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1500 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (TM) Up to 2.5Ghz |
| CPU cores | Octa core |
| GPU | Adreno (TM) 810 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 24mm 84° 6P Lens, AF, (1/1.56”) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 21 MP, 21mm 89° 3P Lens Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 1080p @60fps/30fps 720p @60fps/30fps 2160p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 85° 4P Lens Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 720p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 80W, (SUPERVOOC Charge) Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with dual stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Realme UI 6.0 |
Design
| Dimensions | 163.51 x 77.34 x 8.29 mm (6.44 x 3.04 x 0.33 in) |
| Weight | 192g |
| Color Options | Saturn Brown, Galaxy Purple, Nebula Glow |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / CDMA |
| 3G bands | B1 / 5 / 8 / WCDMA |
| 4G bands | B1 3 5 8 28B FDD B40 41 (2535-2655MHz) TDD |
| 5G bands | n1 n3 n5 n8 n28B n40 n41 n77 n78 SA/NSA |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, 2.4 GHz 5 GHz |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, Beidou, GLONASS, Galileo, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Proximity sensor, Ambient light sensor, Color temperature sensor, Accelerometer, Gyroscope, E-compass, Fingerprint Sensor (in-display) |
Additional Info
| In Box Contents | USB to USB-C Cable, Charger, Mobile Cover |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Realme P3 Pro 5G Comparisons
Our Latest Blog
Discover the Realme P4 Power 5G! Explore its massive 10,001mAh battery, 144Hz 6.8-inch display, dual cameras, MediaTek Dimensity 7400-Ultra chipset, and fast charging features in our first look and early impressions.
Discover the powerful performance and cutting-edge features of the Realme GT 5 Pro through our comprehensive review, highlighting its specs and capabilities.
Realme 14X 5G: Powerful & Affordable. Enjoy a long-lasting 6000mAh battery, a smooth 120Hz display, IP69K water & dust resistance, and a 6.67-inch FHD+ display.
Discover the Poco M7 Pro 5G cases or covers. Explore factors to consider when selecting a cover for your mobile phone.
Realme may increase smartphone prices in India due to rising component and chipset costs. Realme 15 5G and 16 Pro 5G models could see hikes up to ₹4,000.














































