Release Date: 20 Aug, 2025
90% SPEC SCORE
$222
The Realme P4 5G comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.77-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through your day with... Read More
Realme P4 5G Key Features
Display
6.77 inches (1080x2392 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7400
OS
Android 16
Realme UI 6.0
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Si/C Li-Ion 7000mAh
wired, 80W
Data Updated on: 01 May, 2026
Realme P4 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.77 inches, 110.9 cm² (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 388 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+, 3840Hz PWM |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7400 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 27mm (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 8 MP, 112˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps, gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 80W wired, 10W reverse charging, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | Realme UI 6.0 |
Design
| Dimensions | 163.3 x 75.9 x 7.6 mm (6.43 x 2.99 x 0.30 in) |
| Weight | 185g |
| Color Options | Steel Gray, Engine Blue, Forge Red |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets) |
| Build | Glass front, Plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 8 28 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, Proximity, compass, gyro |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!














































