Release Date: 05 Feb, 2026
91% SPEC SCORE
$287
The Realme P4 Power 5G comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.8-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Power through your day with... Read More
Realme P4 Power 5G Key Features
Display
6.8 inches (1280x2800 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7400 Ultra
OS
Android 16
Realme UI 7.0
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 10001mAh
wired, 80W, 55W PPS, 13.5W PD/QC, 50% in 36 min
Data Updated on: 01 May, 2026
Realme P4 Power 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches, 112.8 cm² (~91.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 453 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 600 nits (typ), 1800 nits (HBM), 6500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+, PWM |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7400 Ultra |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 10001mAh |
| Charging | 80W, , 55W PPS, 13.5W PD/QC, 50% in 36 min wired, 27W reverse wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | Realme UI 7.0 |
| Software Updates | up to 3 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 162.3 x 76.2 x 9.1 mm (6.39 x 3.00 x 0.36 in) |
| Weight | 219g |
| Color Options | Flash Orange, Power Silver, Blue |
| Water & Dust Resistance | dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), Plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 38 40 41 66 71 1 3 5 8 28 40 41 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 66 71 77 78 1 3 5 8 28 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | RMX5107 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!











































