Popular
Release Date: 27 Aug, 2025
90% SPEC SCORE
$266
The Realme P4 Pro 5G comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.8-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through your day... Read More
Realme P4 Pro 5G Key Features
Display
6.8 inches (1280x2800 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4
OS
Android 15
realme UI 6.0
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 7000mAh
Wired, 80W
Data Updated on: 01 May, 2026
Realme P4 Pro 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches, 112.8 cm² (~91.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 453 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 6500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+, 4608Hz PWM |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 722 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, 16mm, 112˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 22mm (wide), 0.61µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.61µm |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 80W Wired, 10W reverse wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | realme UI 6.0 |
| Software Updates | up to 3 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 162.3 x 76.2 x 7.7 mm (6.39 x 3.00 x 0.30 in) |
| Weight | 189g |
| Color Options | Birch Wood, Dark Oak Wood, Midnight Ivy |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic/glass fiber frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | RMX5116 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!













































