Release Date: 10 Dec, 2025
94% SPEC SCORE
$174
The Realme P4x 5G comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.72-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Power through... Read More
Realme P4x 5G Key Features
Display
6.72 inches (1080x2400 pixels) IPS_LCD
144Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7400 Ultra
OS
Android 15
Realme UI 6.0
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Si/C Li-Ion 7000mAh
wired, 45W
Data Updated on: 01 May, 2026
Realme P4x 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.72 inches, 109 cm² (~86.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 392 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 800 nits (typ), 1000 nits (HBM) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7400 Ultra |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 8GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 45W wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Realme UI 6.0 |
Design
| Dimensions | 165.9 x 76 x 8.4 mm (6.53 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 208g |
| Color Options | Matte Silver, Elegant Pink, Lake Green |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front, Plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, Proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!














































