Popular
Release Date: 18 Feb, 2025
89% SPEC SCORE
$161
The Realme P3X 5G comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.72-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Outstanding... Read More
Realme P3X 5G Key Features
Display
6.72 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6400
OS
Android 15
Realme UI 6.0
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
6000mAh
Fast Charging, 45W, (SuperVOOC Charge)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Realme P3X 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.72 inches (~91.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | FHD+ |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 950 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6400 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | ARM 2.5GHz |
| CPU cores | Octa core |
| GPU | ARM G57 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 27mm 75.5° (Wide), 5P Lens, AF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, 22mm 88.8°, 3P Lens Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 1080p @30fps/60fps 720p @30fps/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 1080p @30fps, 720p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 45W, (SuperVOOC Charge) Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Realme UI 6.0 |
Design
| Dimensions | 165.7 x 76.22 x 7.94 mm (6.52 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 197g |
| Color Options | Stellar Pink, Midnight Blue, Lunar Silver |
| Sim Card Types | Dual Sim, Nano SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 |
| 3G bands | 1 / 5 / 8 / WCDMA |
| 4G bands | 1 3 5 8 28B FDD-LTE 40 41 TD-LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, 2.4GHz 5GHz |
| Bluetooth | 5.3 |
| Positioning | GPS, Beidou, GLONASS, Galileo, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Geomagnetic Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor, Acceleration Sensor, Gyroscope, Fingerprint Sensor (Side) |
Additional Info
| In Box Contents | USB to USB-C Cable, Charger, Mobile Cover |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!












































