89% SPEC SCORE
$236
The HMD Atlas comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.64-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Extended 5500 mAh battery... Read More
HMD Atlas Key Features
Display
6.64 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+8 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5500mAh
Wired, QC4
Data Updated on: 14 Apr, 2026
HMD Atlas Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.64 inches, 106.4 cm² (~87.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 396 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 613 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 48 MP, (wide), AF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 8 MP, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | QC4 Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 163 x 75 x 8.8 mm (6.42 x 2.95 x 0.35 in) |
| Weight | 210g |
| Color Options | Green |
| Water & Dust Resistance | Dust and splash resistant |
| Sim Card Types | Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



























