Release Date: 25 Jul, 2019
85% SPEC SCORE
$213
The Umidigi X comes with Android 9, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.3-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Decent 4000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $213 this... Read More
Umidigi X Key Features
Display
6.3 inches (1080x2340 pixels) FHD
Camera
48+13+8 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie
Hardware
MediaTek Helio P70
OS
Android 9
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 4000mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Umidigi X Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.3 inches |
| Display Type | Color OLED Screen |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 409 ppi |
| Protection | FHD+ |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio P70 |
| CPU | ARM Mali 2.1 GHz |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | ARM Mali G72 MP3 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 48 MP Aperture size: ƒ/1.7 |
| Secondary | 13 MP |
| Tertiary | 8 MP |
| Features | Flash Dual LED |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 9 |
Design
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot), Nano+Nano SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
Connectivity
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor, Face Unlock, Proximity, Light, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























