Release Date: 30 Jul, 2025
85% SPEC SCORE
$385
The Motorola Moto G86 Power comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through... Read More
Motorola Moto G86 Power Key Features
Display
6.67 inches (1220x2712 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7300
OS
Android 15
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
6720mAh
Wired, 30W
Data Updated on: 01 May, 2026
Motorola Moto G86 Power Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~89.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | P-OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 446 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 4500 nits peak |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7300 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 8GB + 512GB, 12GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 25mm (wide), 0.8µm, dual pixel PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.9 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, 12mm, 118˚ (ultrawide), 1.12µm, AF Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide), 0.7µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 6720mAh |
| Charging | 30W Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| Software Updates | up to 2 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 161.2 x 74.7 x 8.7 mm (6.35 x 2.94 x 0.34 in) |
| Weight | 195g |
| Color Options | Pantone: Spellbound, Golden Cypress, Cosmic Sky, Chrysanthemum |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame silicone polymer (eco leather) back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 5 7 8 20 26 28 32 38 40 41 42 71 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 25 26 28 38 40 41 42 66 1 2 3 5 8 28 38 40 41 1 2 3 4 5 7 8 28 34 38 39 40 41 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 71 77 78 1 2 3 5 7 26 28 38 40 41 66 77 78 1 2 3 5 8 28 38 40 41 77 78 1 3 5 8 28 41 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), gyro, proximity, accelerometer, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

















































































































