Release Date: 29 Jan, 2026
83% SPEC SCORE
$226
The Motorola Moto G17 Power comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.72-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Power through your day with Remarkable 6000 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Motorola Moto G17 Power Key Features
Display
6.72 inches (1080x2400 pixels) FHD
Camera
50+5 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio G81 Extreme
OS
Android 15
Ram & Storage
8GB + 256GB
8GB + 512GB
Battery
6000mAh
wired, 30W
Data Updated on: 01 May, 2026
Motorola Moto G17 Power Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.72 inches, 109 cm² (~86.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 392 ppi |
| Brightness | 800 nits (typ), 1050 nits (HBM) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G81 Extreme |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G52 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 8GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 26mm (Wide), 0.8µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/1.9 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 5 MP, 19mm (ultrawide), 1.12µm, (1/5.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Dual-LED Flash, Panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 22mm (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 30W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
Design
| Dimensions | 165.7 x 76 x 8.8 mm (6.52 x 2.99 x 0.35 in) |
| Color Options | Pantone: Alaskan Blue, Evening Blue |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), Plastic frame silicone polymer back (eco leather) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), compass, proximity, gyro, accelerometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!















































































































