Release Date: 14 Jan, 2021
86% SPEC SCORE
$79
The Motorola Moto G Play (2021) comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.5-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Motorola Moto G Play (2021) Key Features
Display
6.5 inches (720x1600 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
13+2 MP (Dual Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm SM4250 Snapdragon 460 (11 nm)
OS
Android 10
Ram & Storage
3GB + 32GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 10W
Data Updated on: 01 May, 2026
Motorola Moto G Play (2021) Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches, 102 cm² (~80.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 270 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM4250 Snapdragon 460 (11 nm) |
| Fabrication process | 11nm |
| CPU | Adreno (4x1.8 GHz Kryo 240 & 4x1.6 GHz Kryo 240) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 610 |
Storage
| Memory | 3GB + 32GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 13 MP, (wide), 1.12µm, PDAF, (1/3.1") Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP, (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 10W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
Design
| Dimensions | 166.6 x 76 x 9.4 mm (6.56 x 2.99 x 0.37 in) |
| Weight | 204g |
| Color Options | Misty Blue |
| Build | Plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 25 26 38 41 66 71 2 4 5 12 14 30 66 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Additional Info
| Models | XT2093-3, XT2093-7, XT2093-DL, XT2093DL |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Motorola Moto G Play (2021) Comparisons
Our Latest Blog
Today’s smartphone market is versatile with devices full of features and affordable prices. Almost everyday there is a new device that hits the market. Among several new ones, the Vivo X300 FE has grabbed attention this time. After spending some time with the phone, it is safe to say that the brand has gone above […] The post Vivo X300 FE Hands-On Experience first appeared on TechSpecs Info.
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.




















































































































