Rumored
90% SPEC SCORE
$255
The Redmi Note 15 Pro Max will come with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.72-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a All-day... Read More
Redmi Note 15 Pro Max Key Features
Display
6.72 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+16+12+8 MP (Quad Camera)
64 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3
OS
Android 15
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 5100mAh
Fast Charging, 90W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Redmi Note 15 Pro Max Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.72 inches |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 392 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 |
| CPU | Adreno (2.3 GHz, Dual core, Cortex A76 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
| CPU cores | Octa core |
| GPU | Adreno 830 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 108 MP |
| Secondary | 16 MP |
| Tertiary | 12 MP |
| Quaternary | 8 MP |
| Features | LED Flash |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 64 MP |
| Video Recording | 1080p |
Battery
| Battery Capacity | 5100mAh |
| Charging | 90W Fast Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
Design
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3 |
| Positioning | A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Scanner, Light sensor, Proximity, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
















































































