Rumored
Release Date: 28 Dec, 2024
88% SPEC SCORE
$395
The Redmi Note 14 Pro Max will come with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a All-day 5200... Read More
Redmi Note 14 Pro Max Key Features
Display
6.78 inches (1080x2460 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
200+8+5+2 MP (Quad Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7350 Pro
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5200mAh
Fast Charging
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Redmi Note 14 Pro Max Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches (~90.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20.1:9 |
| PPI | 401 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| HDR | HDR10 |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7350 Pro |
| CPU | 2.4 GHz |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 200 MP |
| Secondary | 8 MP |
| Tertiary | 5 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Quaternary | 2 MP, (depth), AF Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR, Night Mode 2.0, Magic Clone Photos, Long Exposure |
| Video Recording | 2160p 1080p |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | Fast Charging |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Color Options | Phantom black, frost white, aurora blue |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | A-GPS, Galileo, GLONASS, Beidou, NavIC Support |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.0 |
Sensors & Features
| Sensors | 360̊ Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, E Compass, Accelerometer, Gyroscope |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
















































































