Release Date: 14 Mar, 2025
85% SPEC SCORE
$169
The Redmi Note 14S comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay... Read More
Redmi Note 14S Key Features
Display
6.67 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
200+8+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio G99 Ultra
OS
Android 15
HyperOS
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5000mAh
Wired, 67W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Redmi Note 14S Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~88.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1300 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G99 Ultra |
| CPU | Mali (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 200 MP, 23mm (wide), 0.56µm, multi-directional PDAF, (1/1.4") Aperture size: f/1.7 Focal length: 0.56µm |
| Secondary | 8 MP, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1.0µm, (1/4.4") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 67W Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HyperOS |
Design
| Dimensions | 161.1 x 75 x 8 mm (6.34 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 179g |
| Color Options | Midnight Black, Aurora Purple, Ocean Blue |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
Additional Info
| Models | 2502FRA65G |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!













































































