Release Date: 01 Aug, 2025
89% SPEC SCORE
$172
The Redmi Note 14 SE comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Long-lasting 5110... Read More
Redmi Note 14 SE Key Features
Display
6.67 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+2 MP (Triple Camera)
20 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7025 Ultra MT6855
OS
Android 15
HyperOS
Ram & Storage
6GB + 128GB
0MB + 0MB
Battery
Li-Po 5110mAh
Fast Charging, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Redmi Note 14 SE Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches (~92.02% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2100 nits (peak) |
| HDR | HDR 10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7025 Ultra MT6855 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | IMG (2.5 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 0MB + 0MB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.5 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, 21mm (ultrawide), (1/2.8") Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED Flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps 720p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.7µm |
| Video Recording | 1080p @30fps, 720p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5110mAh |
| Charging | 45W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HyperOS |
Design
| Dimensions | 162.4 x 75.7 x 7.99 mm (6.39 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Crimson Art, Mystique White, Titan Black |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant |
| Build | plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE 1 3 5 8 28 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor, Proximity, Accelerometer, Light sensor, Gyroscope, Compass |
Additional Info
| Models | MZB0LLYIN |
| SAR | 0.84 W/kg (Head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!















































































