Rumored
92% SPEC SCORE
$406
The Redmi Note 13 Pro Max 5G will come with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a All-day... Read More
Redmi Note 13 Pro Max 5G Key Features
Display
6.67 inches (1220x2712 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
200+13+8 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 7 Gen1
OS
Android 13
MIUI 14
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 5200mAh
Fast Charging, 120W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Redmi Note 13 Pro Max 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED Screen |
| Aspect Ratio | 20.1:9 |
| PPI | 446 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 7 Gen1 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 662 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 200 MP, (Wide Angle), 0.56µm, PDAF, (1/1.4") Aperture size: f/1.7 Focal length: 0.56µm |
| Secondary | 13 MP, (Ultra Wide), 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 8 MP, AF Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 120W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | MIUI 14 |
Design
| Dimensions | 161.4 x 74.2 x 8.9 mm (6.35 x 2.92 x 0.35 in) |
| Color Options | Black, White, Violet, Camo Green |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
















































































