Release Date: 26 Sep, 2024
89% SPEC SCORE
$319
The Redmi Note 14 Pro+ 5G comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a All-day 5500... Read More
Redmi Note 14 Pro+ 5G Key Features
Display
6.67 inches (1220x2712 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+2 MP (Triple Camera)
20 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7300 Ultra
OS
Android 14
HyperOS
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 5500mAh
wired, PD3.0, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Redmi Note 14 Pro+ 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~88.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 446 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 3000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7300 Ultra |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.96") Aperture size: f/1.5 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @24/30fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, 25mm (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | PD3.0, 45W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | HyperOS |
| Software Updates | up to 3 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 162.3 x 74.4 x 8.2 mm (6.39 x 2.93 x 0.32 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Titan Black, Phantom Purple, Spectre Blue, White |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2) plastic back or silicone polymer back (eco leather) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + eSIM, Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 8 19 28 34 38 39 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity (ultrasonic), compass |
Additional Info
| Models | 24090RA29C |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
















































































