Popular
Release Date: 21 Aug, 2025
89% SPEC SCORE
$286
The Redmi Note 15 Pro comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.83-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through... Read More
Redmi Note 15 Pro Key Features
Display
6.83 inches (1220x2772 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Triple Camera)
20 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7400 Ultra
OS
Android 15
HyperOS 2
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Li-ion 7000mAh
Wired, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Redmi Note 15 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.83 inches, 111 cm² (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 443 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 3200 nits (peak) |
| HDR | 3840Hz PWM, HDR10+, Dolby Vision |
| Protection | Xiaomi Dragon Crystal Glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7400 Ultra |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide), 1.6µm, multi-direction PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.5 Focal length: 1.6µm |
| Secondary | 8 MP, 112˚ (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @24/30fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, (wide) |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 45W Wired, 22.5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HyperOS 2 |
Design
| Dimensions | 163.6 x 78.1 x 7.8 mm (6.44 x 3.07 x 0.31 in) |
| Weight | 211g |
| Color Options | Midnight Black, Cloud Purple, Sky blue, Cedar White |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Xiaomi Dragon Crystal Glass) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 8 19 28 34 38 39 40 41 42 48 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 8 28 38 40 41 48 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity |
Additional Info
| In Box Contents | USB to USB-C Cable, Charger, Warranty Card |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!













































































