Release Date: 28 Dec, 2024
84% SPEC SCORE
$223
The Redmi Note 14 5G comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Extended 5110 mAh... Read More
Redmi Note 14 5G Key Features
Display
6.67 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+2 MP (Triple Camera)
20 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7300-Ultra
OS
Android 14
Xiaomi HyperOS
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5110mAh
Fast Charging, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Redmi Note 14 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches (~92.02% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20.1:9 |
| PPI | 394 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2100nits |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7300-Ultra |
| CPU | Mali 2x A78 @ 2.5GHz | 6x A55 @ 2.0GHz |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali IMG BXM-8-256 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 0.8um, (1/1.953" Sony LYT-600) Focal length: 0.8um |
| Secondary | 8 MP |
| Tertiary | 2 MP, AF |
| Features | HDR, Portrait, Panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, 0.7um Aperture size: F2.2 Focal length: 0.7um |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5110mAh |
| Charging | 45W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, Dolby ATMOS |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | Xiaomi HyperOS |
Design
| Dimensions | 162.4 x 75.7 x 7.99 mm (6.39 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Black, Blue |
| Build | Plastic |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor (side-mounted), accelerometer, proximity, gyro, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!













































































