Release Date: 21 Aug, 2025
91% SPEC SCORE
$194
The Redmi Note 15 comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.77-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Long-lasting 5800 mAh battery life, you can... Read More
Redmi Note 15 Key Features
Display
6.77 inches (1080x2392 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3
OS
Android 15
HyperOS 2
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-ion 5800mAh
Wired, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Redmi Note 15 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.77 inches, 110.9 cm² (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 388 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 3200 nits (peak) |
| Protection | Xiaomi Dragon Crystal Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 710 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 0.61µm, (1/2.88") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.61µm |
| Secondary | 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5800mAh |
| Charging | 45W Wired, 22.5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HyperOS 2 |
Design
| Dimensions | 165 x 75.4 x 7.4 mm (6.50 x 2.97 x 0.29 in) |
| Weight | 178g |
| Color Options | Midnight Black, Star White, Sky Blue |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Xiaomi Dragon Crystal Glass) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 8 19 28 34 38 39 40 41 42 48 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 8 28 38 40 41 48 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1l+B1C) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!












































































