Release Date: 28 Apr, 2021
85% SPEC SCORE
$162
The Redmi Note 10S comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.43-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Redmi Note 10S Key Features
Display
6.43 inches (1080x2400 pixels) FHD
60Hz Refresh rate
Camera
64+8+2+2 MP (Quad Camera)
13 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek MT6785V/CD Helio G95 (12 nm)
OS
Android 11
MIUI 12.5
Ram & Storage
4GB + 64GB
6GB + 64GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 33W
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Redmi Note 10S Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.43 inches, 99.8 cm² (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 409 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 1100 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6785V/CD Helio G95 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G76 MC4 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 6GB + 64GB, 4GB + 128GB, 6GB + 128GB, 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 64 MP, 26mm (wide), 0.7µm, PDAF, (1/1.97") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.7µm |
| Secondary | 8 MP, 118˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Quaternary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps 720p @960fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 33W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
| OS UI | MIUI 12.5 |
Design
| Dimensions | 160.5 x 74.5 x 8.3 mm (6.32 x 2.93 x 0.33 in) |
| Weight | 178.8g |
| Color Options | Deep Sea Blue (Ocean Blue), Shadow Black (Onyx Gray), (Frost White) Pebble White |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 20 28 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
Additional Info
| Models | M2101K7BG, M2101K7BI, M2101K7BNY, M2101K7BL |
| SAR | 1.07 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Redmi Note 10S Comparisons
Our Latest Blog
Xiaomi is all set to refresh its Redmi Note series with the Note 15 this January. Get better display, camera, and performance with this latest iteration. Find all the latest information available before the official launch here.
Launched Aug 2025, Xiaomi's Redmi Note 15 Pro & Pro Plus (5G) bring flagship features to the mid-range. Explore design, specs, cameras, battery and pricing.
Check the full list of Xiaomi, Redmi, and POCO devices eligible for the HyperOS 4 Android 17 update, expected release timeline, and supported models.
Xiaomi 15T Pro Hands-On Review - from gaming to camera tests. Here’s an honest, no-fluff review of how it actually performs in daily use.
Took the Xiaomi 15T for a week-long test - from gaming to camera to battery life. Here’s a brutally honest review of how it really performs.











































































