Release Date: 21 Sep, 2023
89% SPEC SCORE
$377
The Redmi Note 13 Pro+ 5G comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 5000 mAh... Read More
Redmi Note 13 Pro+ 5G Key Features
Display
6.67 inches (1220x2712 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
200+8+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7200 Ultra (4 nm)
OS
Android 13
MIUI 14
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, PD3.0, 120W, 100% in 19 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Redmi Note 13 Pro+ 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED, Dolby Vision |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 446 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1800 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7200 Ultra (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (2x2.8 GHz Cortex-A715 & 6x2.0 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G610 MC4 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 8GB + 512GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 200 MP, 23mm (wide), 0.56µm, multi-directional PDAF, (1/1.4") Aperture size: f/1.7 Focal length: 0.56µm |
| Secondary | 8 MP, 120˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @24/30fps 1080p @30/60/120fps, gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p 30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | PD3.0, 120W, 100% in 19 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | MIUI 14 |
Design
| Dimensions | 161.4 x 74.2 x 8.9 mm (6.35 x 2.92 x 0.35 in) |
| Weight | 199g |
| Color Options | Midnight Black (Fushion Black), Moonlight White (Fushion White), Aurora Purple, Fushion Purple, Camo Green |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus) glass back or silicone polymer back (eco leather) |
| Sim Card Types | Nano-SIM, eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 32 38 40 41 66 1 3 5 8 38 40 41 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA 1 3 5 8 28 38 40 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | 23090RA98C, 23090RA98G, 23090RA98I |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!












































































