Popular
Release Date: 25 Dec, 2025
87% SPEC SCORE
$579
The Redmi Note 15 Pro+ comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.83-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with... Read More
Redmi Note 15 Pro+ Key Features
Display
6.83 inches (1280x2772 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
200+8 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4
OS
Android 15
HyperOS 2
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Si/c Li-ion 6500mAh
Wired, 100W, 100% in 40 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Redmi Note 15 Pro+ Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.83 inches, 114.5 cm² (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 447 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 3200 nits (peak) |
| HDR | 3840Hz PWM, HDR10+, Dolby Vision |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x2.7 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 810 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 200 MP, 23mm (Wide), 0.56µm, multi-directional PDAF, (1/1.4") Aperture size: f/1.7 Focal length: 0.56µm |
| Secondary | 8 MP, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6500mAh |
| Charging | 100W, 100% in 40 min Wired, 22.5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HyperOS 2 |
| Software Updates | up to 4 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 163.3 x 78.3 x 7.9 mm (6.43 x 3.08 x 0.31 in) |
| Weight | 207g |
| Color Options | Glacier Blue, Mocha Brown, Black |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2) fiber-reinforced plastic back or silicone polymer (eco leather) back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM, Nano-SIM + eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 32 38 40 41 42 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 26 28 38 40 41 48 66 71 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | 2510ERA8BG |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!














































































