Rumored
89% SPEC SCORE
$326
The Redmi Note 16 Pro will come with Android 17, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a All-day 5500 mAh battery... Read More
Redmi Note 16 Pro Key Features
Display
6.7 inches (1220x2712 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
200+8+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3
OS
Android 17
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5500mAh
Turbo, 80W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Redmi Note 16 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 446 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (2.4 GHz, Quad core, Cortex A78 + 1.95 GHz, Quad core, Cortex A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 710 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 200 MP |
| Secondary | 8 MP |
| Tertiary | 2 MP |
| Features | Dual-color LED Flash |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, 720p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | 80W Turbo |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 17 |
Design
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2 |
| Positioning | A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Light sensor, Proximity , Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
















































































