81% SPEC SCORE
$339
The HOTWAV Cyber 7 Rugged Phone comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.3-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power... Read More
HOTWAV Cyber 7 Rugged Phone Key Features
Display
6.3 inches (1080x2340 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+8+2+20 MP (Quad Camera)
32 MP Selfie
Hardware
MediaTek Dimensity 700 (MT6833)
OS
Android 13
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 8280mAh
, 18.0W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
HOTWAV Cyber 7 Rugged Phone Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.3 inches (~71.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LCD IPS |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 409 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 700 (MT6833) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 48 MP, 0.80 µm Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.80 µm |
| Secondary | 8 MP Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP Aperture size: f/2.2 |
| Quaternary | 20 MP Aperture size: f/2.0 |
| Features | Digital zoom, Autofocus, Touch focus, Continuous shooting, Geotagging, Panorama, HDR, Face detection, Scene mode |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP |
Battery
| Battery Capacity | 8280mAh |
| Charging | 18.0W |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 81 x 168 x 17 mm (3.19 x 6.61 x 0.67 in) |
| Weight | 337g |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.2 , A2DP, LE |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou, Galileo |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type C |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

































