Rumored
87% SPEC SCORE
$191
The Poco M5 Pro 5G will come with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.61-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Poco M5 Pro 5G Key Features
Display
6.61 inches (1080x2412 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 810 5G
OS
Android 12
Ram & Storage
4GB + 64GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 33W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Poco M5 Pro 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.61 inches (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 399 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 810 5G |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 8 MP, (Ultra Wide), AF Aperture size: f/2.2 |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 33W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
Design
| Dimensions | 163.6 x 75.8 x 8.8 mm (6.44 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 195g |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Ambient, Proximity, Gyroscope, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




















































