Release Date: 05 Aug, 2024
94% SPEC SCORE
$151
The Poco M6 Plus 5G comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.79-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a All-day 5030 mAh... Read More
Poco M6 Plus 5G Key Features
Display
6.79 inches (1080x2460 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+2 MP (Dual Camera)
13 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 AE (4 nm)
OS
Android 14
HyperOS
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5030mAh
wired, 33W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Poco M6 Plus 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.79 inches, 109.5 cm² (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LCD |
| PPI | 396 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 AE (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (2x2.3 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 613 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 108 MP, 28mm (wide), 0.7µm, PDAF Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.7µm |
| Secondary | 2 MP, (macro) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps FHD |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5030mAh |
| Charging | 33W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | HyperOS |
Design
| Dimensions | 168.6 x 76.28 x 8.3 mm (6.64 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 205g |
| Color Options | Black, Purple, Silver |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Build | Glass front, plastic frame glass back |
| Sim Card Types | Nano+Nano SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





















































