88% SPEC SCORE
$178
The Poco M7 Pro 5G comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a All-day 5110 mAh... Read More
Poco M7 Pro 5G Key Features
Display
6.67 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
20 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7025 Ultra
OS
Android 14
HyperOS
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5110mAh
Fast Charging, 45W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Poco M7 Pro 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~87.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED, HDR10+ |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2100 nits Peak |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7025 Ultra |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | IMG (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.95) Aperture size: f/1.5 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 2 MP, (depth), AF Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, (Wide Angle), 0.7µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.7µm |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, |
Battery
| Battery Capacity | 5110mAh |
| Charging | 45W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | HyperOS |
Design
| Dimensions | 162.4 x 75.7 x 8 mm (6.39 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Lavender Frost, Lunar Dust, Olive Twilight |
| Water & Dust Resistance | dust and water resistant |
| Sim Card Types | IPS Screen |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C, USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Electronic Compass |
Additional Info
| SAR | 0.86 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



















































