Release Date: 07 Mar, 2025
93% SPEC SCORE
$111
The Poco M7 comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.88-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Extended 5160 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Poco M7 Key Features
Display
6.88 inches (720x1640 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2
OS
Android 14
HyperOS
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5160mAh
wired, 18W
Data Updated on: 01 May, 2026
Poco M7 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.88 inches, 112.4 cm² (~84% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| PPI | 260 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 600 nits (HBM) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 613 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF, (1/2.96") Aperture size: f/1.8 |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5160mAh |
| Charging | 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | HyperOS |
| Software Updates | up to 2 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 171.9 x 77.8 x 8.2 mm (6.77 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 205.4g |
| Color Options | Ocean Blue, Satin Black, Mint Green |
| Water & Dust Resistance | Dust and splash resistant |
| Build | Glass front, plastic frame glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 18 19 20 26 28 38 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 48 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
Additional Info
| Models | 24108PCE2I, MZB0KE1IN |
| SAR | 0.85 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





















































