Release Date: 22 May, 2021
86% SPEC SCORE
$109
The Poco M3 Pro 5G comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.5-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging.... Read More
Poco M3 Pro 5G Key Features
Display
6.5 inches (1080x2400 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
48+2+2 MP (Triple Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 700 (7 nm)
OS
Android 11
MIUI 12
Ram & Storage
4GB + 64GB
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 18W
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Poco M3 Pro 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches, 102 cm² (~83.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 405 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 700 (7 nm) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Mali (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 6GB + 128GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 48 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
| OS UI | MIUI 12 |
Design
| Dimensions | 161.8 x 75.3 x 8.9 mm (6.37 x 2.96 x 0.35 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Poco Yellow, Power Black, Cool Blue |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 28 32 38 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | M2103K19PG, M2103K19PI, M2103K19PY |
| SAR | 0.94 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Poco M3 Pro 5G Comparisons
Our Latest Blog
Discover the Poco M7 Pro 5G cases or covers. Explore factors to consider when selecting a cover for your mobile phone.
Are you planning to buy a new phone this festive season? Here is a detailed description of the POCO M7 Pro 5G phone that will be launched on December 17.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
Get a hands-on experience of the Poco F8 Pro in this detailed 2025 review. Explore its real-world performance, display quality, camera results, battery life, and overall value before you buy.
Dive into the exciting Poco X7 Pro Iron Man Edition! Explore its unique design, powerful specs, and special features inspired by the iconic Marvel superhero.



















































