Release Date: 13 Jan, 2022
80% SPEC SCORE
$131
The LeEco S1 Pro comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.5-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
LeEco S1 Pro Key Features
Display
6.5 inches (720x1600 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
13 MP (Dual Camera)
5 MP Selfie 720P Video
Hardware
Unisoc Tiger T7150
OS
Android 11
Ram & Storage
8GB + 128GB
0MB + 0MB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 10W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
LeEco S1 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches (~82.02% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color LCD Screen |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 263 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc Tiger T7150 |
| CPU | Immortalis |
| CPU cores | Quad-core |
| GPU | Immortalis 9446 GPU |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 0MB + 0MB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 13 MP |
| Secondary | (depth), AF |
| Features | LED |
| Video Recording | 720p |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP, (Wide Angle) |
| Video Recording | 720p |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 10W Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
Design
| Color Options | Blue |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
Sensors & Features
| Sensors | Compass, Gyroscope, Proximity, Ambient Light |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





























