Release Date: 13 Aug, 2025
92% SPEC SCORE
$116
The Poco M7 4G comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.9-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Power through your... Read More
Poco M7 4G Key Features
Display
6.9 inches (1080x2340 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm SM6225 Snapdragon 685
OS
Android 15
HyperOS 2
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Si/C Li-Ion 7000mAh
Wired, 33W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Poco M7 4G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches, 116.9 cm² (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 374 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 850 nits (HBM) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Adreno (4x2.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 610 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 33W Wired, 18W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HyperOS 2 |
Design
| Dimensions | 171.1 x 80.5 x 8.6 mm (6.74 x 3.17 x 0.34 in) |
| Weight | 224g |
| Color Options | Chrome Silver, Aqua Blue, Carbon Black |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 18 19 20 26 28 38 40 41 66 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
Additional Info
| SAR | 0.86 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



















































