85% SPEC SCORE
$166
The LG Q7+ comes with Android 8, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 5.5-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Average 3000 mAh battery life, you... Read More
LG Q7+ Key Features
Display
5.5 inches (1080x2160 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
16 MP (Single Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 450
OS
Android 8
Ram & Storage
4GB + 64GB
Battery
Li-Po 3000mAh
Fast Charging, Pump Express+
Data Updated on: 14 Apr, 2026
LG Q7+ Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.5 inches (~77.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS Screen |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| PPI | 439 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 450 |
| CPU | Adreno |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 506 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 16 MP |
| Features | Face detection, geo tagging, panorama, touch to focus |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 3000mAh |
| Charging | Pump Express+ Fast Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 8 |
Design
| Dimensions | 143.8 x 69.3 x 8.4 mm (5.66 x 2.73 x 0.33 in) |
| Weight | 145g |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 4.2 |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




































