Rumored
91% SPEC SCORE
$390
The vivo V60 Ultra Pro will come with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.72-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Power through your... Read More
vivo V60 Ultra Pro Key Features
Display
6.72 inches (1080x3200 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
400+50+50 MP (Triple Camera)
80 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimension 7200
OS
Android 12
Ram & Storage
8GB + 128GB
12GB + 512GB
Battery
8000mAh
Wired, 100W, (Fast charging)
Data Updated on: 01 May, 2026
vivo V60 Ultra Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.72 inches |
| Display Type | Full HD+ |
| Refresh Rate | 144Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimension 7200 |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 400 MP |
| Secondary | 50 MP, (ultra-wide) |
| Tertiary | 50 MP, (ultra-wide) |
| Video Recording | 2160p |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 80 MP |
| Video Recording | 2160p |
Battery
| Battery Capacity | 8000mAh |
| Charging | 100W, (Fast charging) Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



















































































