Popular
Release Date: 19 Aug, 2025
86% SPEC SCORE
$421
The vivo V60 comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.77-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your... Read More
vivo V60 Key Features
Display
6.77 inches (1080x2392 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+8 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4
OS
Android 15
Funtouch 15
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 6500mAh
Wired, 90W, PD
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo V60 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.77 inches, 110.9 cm² (~88.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 388 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 5000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Schott Xensation Core |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520) |
| CPU cores | Octa core |
| GPU | Adreno 722 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, 73mm (periscope telephoto), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/2.7 Focal length: 0.8µm |
| Tertiary | 8 MP, 15mm, 120˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | Zeiss optics, Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 21mm (wide), 0.64µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.64µm |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6500mAh |
| Charging | 90W, PD Wired, Reverse wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Funtouch 15 |
| Software Updates | up to 4 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 163.5 x 77 x 7.5 mm (6.44 x 3.03 x 0.30 in) |
| Weight | 192g |
| Color Options | Mist Grey, Moonlit Blue, Auspicious Gold |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 120 min) |
| Build | Glass front plastic back or glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 8 18 19 26 28 38 39 40 41 42 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 8 28 38 40 41 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), gyro, proximity, accelerometer, compass |
Additional Info
| Models | V2511 |
| SAR | 0.99 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
vivo V60 Comparisons
Our Latest Blog
Months before its anticipated release, the OnePlus 16 has already generated media buzz, as reported early leaks point to significantly improved performance, camera technology, and battery life. While there have been no official announcements from OnePlus regarding these features, several news reports have suggested the 2026 flagship may be among the most powerful smartphones ever […] The post Breaking Down the OnePlus 16 Leaks: What’s Coming Next? first appeared on TechSpecs Info.
nsumers. The right device is not just about a brand; there is more to it. It is now more about finding a device that matches your specific needs along with your lifestyle. So, whether you’re upgrading your current device or planning to buy your first smartphone, this guide is for you. We have outlined some […] The post A Complete Guide to Choosing the Best Smartphone first appeared on TechSpecs Info.
Smartphones come in various price ranges, from budget-friendly to very expensive flagship products. While each basic phone can perform basic functions such as making phone calls, sending text messages and web search. There are significant differences between these two classes of smartphones in terms of performing those basic functions to the quality, performance, feature set […] The post Budget Phone vs Flagship Phone (Worth It?) first appeared on TechSpecs Info.
The best smartphone cameras have surpassed the standard professional DSLR and mirrorless camera in many areas due to their amazing new technology capabilities like larger sensors, AI through image processing, incredible periscope zoom lenses, and cinematic-quality video capabilities. Smartphone cameras provide you with the creative flexibility of traditional photography while giving you incredible photo and […] The post Best Smartphones for Photography in 2026 (Top Camera Picks) first appeared on TechSpecs Info.
The Poco X8 Pro Max is built to deliver its primary mission, which requires it to achieve maximum performance while providing extended battery life at an affordable price. This phone targets gamers, heavy users and people who want to avoid daily phone charging with its Dimensity 9500s chipset, 8500 to 9000mAh battery and high-refresh-rate OLED […] The post Poco X8 Pro Max Review: Performance, Camera & Battery Tested first appeared on TechSpecs Info.
























































































