Rumored
Release Date: 28 Feb, 2025
84% SPEC SCORE
$519
The vivo V33 Pro will come with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a null-inches sharp FHD+ display. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day... Read More
vivo V33 Pro Key Features
Display
(1260x2800 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+50+50+50 MP (Quad Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Gen3
OS
Android 15
Funtouch OS 15
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Fast Charging, 100W, (Flash Charge)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo V33 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | (~89.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | 453 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 2800 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 |
| CPU | Adreno 3.3 GHz |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | Adreno GPU |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle), AF Aperture size: ƒ/1.9 |
| Secondary | 50 MP, (Telephoto) |
| Tertiary | 50 MP, (Ultra Wide) Aperture size: ƒ/2.0 |
| Quaternary | 50 MP |
| Features | Sony IMX920, LED Flash |
| Video Recording | 2160p @30fps, UHD 1080p @30fps, FHD |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: ƒ/2.0 |
| Features | Punch Hole |
| Video Recording | 2160p @30fps, UHD 1080p @30fps, FHD |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 100W, (Flash Charge) Fast Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Funtouch OS 15 |
Design
| Color Options | Bloom White, Waving Aqua, Lush Green, Noble Black |
| Water & Dust Resistance | Splash Resistant, Dust Resistant |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM, Nano+Nano SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | n1 n3 n5 n8 n28A n40 n77 n78 SA/NSA |
Connectivity
| WLAN | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth | 5.4 |
| Positioning | GPS, BEIDOU, GLONASS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor (in display), Face Unlock, Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



















































































