Release Date: 17 Apr, 2025
83% SPEC SCORE
$339
The vivo V50e comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.77-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Long-lasting 5600 mAh... Read More
vivo V50e Key Features
Display
6.77 inches (1080x2392 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7300
OS
Android 15
Funtouch 15
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-lon 5600mAh
wired, 90W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo V50e Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.77 inches, 110.9 cm² (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 388 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1800 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Diamond Shield Glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7300 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, 116˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p 1080p HDR gyro-EIS OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 22mm (Wide), 0.64µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5600mAh |
| Charging | 90W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Funtouch 15 |
Design
| Dimensions | 163.3 x 76.7 x 7.4 mm (6.43 x 3.02 x 0.29 in) |
| Weight | 186g |
| Color Options | Sapphire Blue, Pearl White |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 8 18 19 26 28 38 40 41 42 |
| 5G bands | 1 3 5 8 26 28 40 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | V2428 |
| SAR | 0.99 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


















































































