Popular
Release Date: 07 Oct, 2025
86% SPEC SCORE
$326
The vivo V60e comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.77-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Remarkable 6500 mAh... Read More
vivo V60e Key Features
Display
6.77 inches (1080x2392 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
200+8 MP (Dual Camera)
50 MP Selfie 4000P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7360-Turbo
OS
Android 15
Funtouch 15
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Si/C Li-Ion 6500mAh
wired, 90W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
vivo V60e Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.77 inches, 110.9 cm² (~88.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 388 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1600 nits |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7360-Turbo |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 722 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 200 MP, wide, 23mm, PDAF Aperture size: f/1.9 Focal length: 23mm |
| Secondary | 8 MP, ultrawide, 120˚ Aperture size: f/2.2 |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 4kp 1080p HDR gyro-EIS OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, wide, 0.64µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Video Recording | 4000p 1080p |
Battery
| Battery Capacity | 6500mAh |
| Charging | 90W wired, Reverse wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, Stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Funtouch 15 |
| Software Updates | up to 4 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 163.53 x 77 x 7.5 mm (6.44 x 3.03 x 0.30 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Elite Purple, Noble Gold |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 120 min) |
| Build | Glass front Plastic composite sheet |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
















































































