Upcoming
Release Date: 19 Feb, 2026
84% SPEC SCORE
$395
The upcoming vivo V70e will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.59-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through your day with... Read More
vivo V70e Key Features
Display
6.59 inches (1080x2392 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+50+8 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
OS
Android 16
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-ion 6500mAh
Fast Charging, 90W
Data Updated on: 01 May, 2026
vivo V70e Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.59 inches |
| Display Type | Color AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | 398 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
Performance
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide) Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 50 MP, (telephoto) Aperture size: f/2.7 |
| Tertiary | 8 MP, (ultrawide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED Flash |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6500mAh |
| Charging | 90W Fast Charging, reverse charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
Design
| Color Options | Passion Red, Sand Beige, Black |
| Water & Dust Resistance | Dust Resistant And Water Resistance (1.5 m upto 2 hours) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.4 |
| Positioning | GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, compass |
Additional Info
| Models | V2548 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
vivo V70e Comparisons
Our Latest Blog
Sony is one of the most famous tech companies in the world. The brand offers stunning products with advanced technology, premium design and reliable performance across different categories. Sony Xperia 1 VIII is one their best products that is launched in recent times. This new device by Sony feels amazing on hand. It offers a […] The post Sony Xperia 1 VIII Hands-On Experience first appeared on TechSpecs Info.
Gone are the days when phones were only meant for communication and texting. Smartphone today come with advanced features, including versatile cameras, AI-powered tools, satellite connectivity, large battery life, high-speed charging, smart assistants, advanced payment systems, call recording and many other advanced features designed to improve daily life. But not all features are available for […] The post Why Some Smartphone Features Are Region-Locked first appeared on TechSpecs Info.
Chinese smartphone brand Vivo has officially launched the new Vivo Y600 Turbo in China on May 25, 2026. The phone is launched under mid-range category. Reports suggest that the device will officially go on sale starting May 27, 2026. This new Vivo device is already drawing attention for its massive 9,020mAh battery. The long battery […] The post Vivo Y600 Turbo Goes Official With 9,020mAh Battery and New Features first appeared on TechSpecs Info.
Today’s smartphone market is versatile with devices full of features and affordable prices. Almost everyday there is a new device that hits the market. Among several new ones, the Vivo X300 FE has grabbed attention this time. After spending some time with the phone, it is safe to say that the brand has gone above […] The post Vivo X300 FE Hands-On Experience first appeared on TechSpecs Info.
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
























































































