Rumored
89% SPEC SCORE
$615
The vivo V60 Pro will come with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Remarkable... Read More
vivo V60 Pro Key Features
Display
6.78 inches (1080x3212 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7200
OS
Android 15
Funtouch OS
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-ion 6000mAh
Wired, 100W, Flash Charger
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo V60 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches (~93% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 453 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7200 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Immortalis |
| CPU cores | Octa core |
| GPU | Immortalis -G715 MC11 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP |
| Secondary | 50 MP |
| Tertiary | 50 MP |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP |
| Video Recording | 2160p @ 30 fps, 1080p @ 30 fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 100W, Flash Charger Wired |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Funtouch OS |
Design
| Water & Dust Resistance | Water resistant |
| Sim Card Types | Nano, Nano, Dual SIM, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G bands | LTE LTE TD-LTE 2600(band 38) 2300(band 40) 2500(band 41) 1900(band 39) FD-LTE 2100(band 1) 1800(band 3) 2600(band 7) 900(band 8) 700(band 28) 1700(band 4) 850(band 5) |
| 5G bands | FDD N1 N3 N5 N8 N28 TDD N40 N77 N78 SA/NSA |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | 5.3 |
| Positioning | GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Scanner, Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



















































































