Release Date: 24 Sep, 2025
85% SPEC SCORE
$457
The vivo V60 Lite comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.77-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day... Read More
vivo V60 Lite Key Features
Display
6.77 inches (1080x2392 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7360 Turbo
OS
Android 15
Funtouch 15
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 6500mAh
Wired, 90W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo V60 Lite Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.77 inches, 110.9 cm² (~88.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 388 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7360 Turbo |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G615 MC2 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, 120˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6500mAh |
| Charging | 90W Wired, 6W reverse wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Funtouch 15 |
Design
| Dimensions | 163.8 x 76.3 x 7.6 mm (6.45 x 3.00 x 0.30 in) |
| Weight | 194g |
| Color Options | Vitality Pink, Titanium Mist Blue, Ocean Night Black |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 19 20 28 38 39 40 41 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
















































































