Rumored
Release Date: 07 Aug, 2025
83% SPEC SCORE
$655
The vivo V50 Pro 5G will come with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.8-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a All-day 5700 mAh... Read More
vivo V50 Pro 5G Key Features
Display
6.8 inches (1260x2800 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+50+50+50 MP (Quad Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9300
OS
Android 15
Funtouch OS 15
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5700mAh
Fast Charging, 100W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo V50 Pro 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches (~93.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | 452 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9300 |
| CPU | Immortalis |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Immortalis G720 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 50 MP Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 50 MP, (Telephoto) Aperture size: f/1.85 |
| Tertiary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.0 |
| Quaternary | 50 MP, AF |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5700mAh |
| Charging | 100W Fast Charging, Reverse Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Funtouch OS 15 |
Design
| Color Options | Black |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.4 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



















































































