Rumored
86% SPEC SCORE
$586
The Huawei nova 13 Ultra ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.72-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Average 5000 mAh battery life, you can stay... Read More
Huawei nova 13 Ultra Key Features
Display
6.72 inches (1224x2776 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
60+12 MP (Dual Camera)
60 MP Selfie 4K Video
Hardware
Kirin 9200S (6 nm)
Ram & Storage
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 120W, 60% in 10 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Huawei nova 13 Ultra Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.72 inches (~93.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| PPI | 449 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Kirin 9200S (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Malecon (1x2.62 GHz Taishan Big & 3x2.15 GHz Taishan Mid & 4x1.53GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Malecon 920 MP4 |
Storage
| Memory | 12GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 60 MP, 27mm (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Secondary | 12 MP, 112˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 52mm (portrait) Aperture size: f/2.2 |
| Secondary | 60 MP, 17mm, 100˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 120W, 60% in 10 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Design
| Dimensions | 163.1 x 75 x 7.7 mm (6.42 x 2.95 x 0.30 in) |
| Weight | 199g |
| Color Options | Black, Green, White, Gold |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | v5.3, A2DP, LE |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, color spectrum |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!















































































